Materiały do produkcji soczewek kontaktowych

Soczewki potocznie nazywamy szkłami kontaktowymi

Ta nazwa wprowadza w błąd; do produkcji soczewek nigdy nie wykorzystywano szkła. Odkąd pojawiły się po raz pierwszy na rynku nieustannie zmieniano materiały do ich produkcji. Sięgano po nowe materiały, które były o wiele lepsze od poprzednich. Pierwsze soczewki, które pojawiły się w sprzedaży miały jedną, ale niezwykle istotną wadę: do rogówki oka przepuszczały niewielką ilość powietrza. Dzisiaj producenci soczewek mają do swojej dyspozycji niezwykle bogaty wybór materiałów polimerowych. Dzięki temu mogą oni produkować soczewki mające bardzo różnorodne właściwości. Dlatego też każdy ma możliwość dobrania modelu soczewek, który będzie najlepiej odpowiadał jego potrzebom.

Soczewki sztywne o właściwościach gazoprzepuszczalnych

Najczęściej nazywane są one po prostu soczewkami twardymi. Do ich produkcji używa się akrylatu fluoro-silikonowego lub silikonu. Od soczewek miękkich różnią się one między innymi pod względem swojej powierzchni, jest ona w przypadku soczewek twardych mniejsza i obejmuje tylko źrenicę oka i jego tęczówkę. Trzeba się do nich przyzwyczajać trochę dłużej ze względu na niższą przepuszczalność tlenu. Ich użytkownicy podkreślają, że należą one do bardzo trwałych soczewek.

Trwałość soczewek

Soczewki miękkie

Ich struktura jest bardzo miękka dzięki temu, że wykonuje się je z materiałów, które bardzo dobrze przepuszczają tlen. Mimo o wiele większej powierzchni (wykracza ona poza tęczówkę oka) ich użytkownicy podkreślają, że są one bardzo wygodne. W chwili obecnej jest to więc najczęściej wybierany rodzaj soczewek kontaktowych.

Jaka jest różnica pomiędzy soczewkami silikonowymi a silikonowo-hydrożelowymi?

Do lat dziewięćdziesiątych XX wieku soczewki produkowane były w zasadzie jedynie z silikonu. Dopiero koniec XX stulecia pozwolił produkować soczewki z materiału silikonowo-hydrożelowego. Wyróżnia się ona wysokim parametrem przepuszczania tlenu. Stąd też dostępne dzisiaj soczewki najczęściej produkuje się korzystając z tworzywa silikonowo-hydrożelowego.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyborem okularów czy soczewek. Pokazujemy, że praca przed komputerem nie musi być męcząca, wystarczy umiejętnie dobrać okulary, które poprawią komfort naszej pracy.

Zadbaj o swój wzrok razem z nami.

Kontakt

kontakt@universalis.com.pl

Galeria