Dbaj o zdrowie swoich oczu

Utrzymanie zdrowych oczu przyniesie Ci więcej niż tylko ostrzejsze widzenie. Zdrowie oczu jest niezbędne do posiadania najlepszej możliwej jakości życia. Oto kilka powszechnych problemów zdrowotnych oczu i jak je leczyć.

 

CO POWODUJE SUCHE, PODRAŻNIONE OCZY?

Suche oko występuje wtedy, gdy oko nie produkuje wystarczającej ilości łez lub produkuje łzy, które nie mają właściwego składu chemicznego, powodując nieregularność filmu łzowego. Niektóre częste przyczyny suchości oczu obejmują:

  • Czynniki środowiskowe, takie jak suche powietrze z ogrzewania lub klimatyzacji.
  • Ograniczone mruganie i przemęczenie oczu spowodowane pracą w zbliżeniu, np. przy komputerze
  • leki wydawane na receptę, zwłaszcza leki przeciwhistaminowe, moczopędne i przeciwlękowe.

W przypadku używania soczewek kontaktowych, musi istnieć ciągła, świeża warstwa łez równomiernie rozprowadzona po powierzchni oka, tworząc "wygodną poduszkę" pomiędzy soczewką kontaktową a powierzchnią oka. Dyskomfort, zwłaszcza suchość, pozostaje najczęstszą dolegliwością użytkowników soczewek kontaktowych, z których co roku rezygnuje 2,2 miliona osób.

alergia

CZY MAM ALERGIĘ NA OCZY?

Katar sienny, inaczej zwany alergicznym nieżytem nosa, może sprawić, że wykonywanie obowiązków w pracy lub szkole będzie wyzwaniem i może przeszkadzać w innych czynnościach, które lubisz. Alergia powoduje objawy podobne do przeziębienia, w tym katar, przekrwienie, kichanie, ucisk w zatokach i być może najbardziej rozpraszające ze wszystkich, łzawiące i swędzące oczy. Katar sienny jest spowodowany reakcją organizmu na alergeny występujące na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń, takie jak trawa, roztocza, sierść zwierząt domowych lub pyłki. Katar sienny może pojawić się w każdym wieku, a objawy mogą się nasilać w określonych porach roku, w zależności od czynnika wyzwalającego. Jeśli objawy utrzymują się (dłużej niż trzy do siedmiu dni lub tak długo, jak jesteś narażony na alergeny), myślisz, że możesz mieć katar sienny, a leki na alergię nie działają lub mają problematyczne skutki uboczne, skontaktuj się z lekarzem.

Pierwszym krokiem do opanowania alergii oczu jest zminimalizowanie narażenia. Kiedy ilość pyłków jest wysoka (zazwyczaj w połowie poranka i wczesnym wieczorem), staraj się pozostać w domu lub nosić okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy przed alergenami. Podczas jazdy samochodem, trzymaj okna uchylone, aby uniknąć dostania się pyłków do samochodu i oczu. Myj podłogi mopem, a nie miotłą, aby pozbyć się kurzu zamiast go wzniecać. Jeśli twój zwierzak jest przyczyną alergii, trzymaj go przynajmniej z dala od sypialni, a poza domem tak bardzo, jak to możliwe. Na koniec spróbuj zastosować chłodny kompres na oczy, aby złagodzić podrażnienia, zamiast pocierać, co tylko pogorszy sprawę.

 

CZY MAM ZADRAPANIE NA OKU?

Jeśli czujesz się tak, jakbyś miał piasek w oku - łzy, niewyraźne widzenie, wrażliwość, zaczerwienienie i ból głowy - mogą to być objawy otarcia rogówki. Rogówka to ochronna szyba w przedniej części oka, która może ulec zadrapaniu w kontakcie ze wszystkim, od brudu i kurzu po piasek i cząsteczki metalu. W przypadku otarcia rogówki należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską. Natychmiastowe kroki w przypadku otarcia rogówki obejmują przepłukanie oka czystą wodą lub roztworem soli fizjologicznej (użyj kubka, którego brzegi opierają się na kości na dnie oczodołu), kilkakrotne mruganie lub przeciągnięcie górnej powieki nad dolną (powodując, że dolne rzęsy z nadzieją odczeszą wszelkie ciała obce spod górnej powieki). Nie należy trzeć oka ani dotykać gałki ocznej, ponieważ może to pogłębić otarcie. Otarcia rogówki, bez powikłań, goją się zazwyczaj w ciągu 24 do 48 godzin.

 

JAK MOGĘ ZMNIEJSZYĆ ZMĘCZENIE OCZU?

Jeśli twoje oczy są obolałe, zmęczone, pieką/swędzą, łzawią, są suche lub zamazane, możesz doświadczać przemęczenia oczu. Wraz z przemęczeniem oczu pojawia się ból głowy, ból karku lub pleców, ból ramion, zwiększona wrażliwość na światło i trudności ze skupieniem wzroku. Przemęczenie oczu jest powszechne, zwłaszcza gdy wielu specjalistów korzysta z komputerów lub innych cyfrowych urządzeń elektronicznych przez dłuższy czas. Inne częste przyczyny to czytanie lub prowadzenie samochodu przez dłuższy czas, narażenie na jaskrawe światło lub odblaski, lub wytężanie wzroku przy bardzo słabym oświetleniu.

Zmęczenie oczu nie wiąże się z poważnymi lub długotrwałymi konsekwencjami, jednak należy skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią zauważalne zmiany w widzeniu, takie jak podwójne widzenie.

Aby dać odpocząć swoim oczom, zastanów się nad sposobem, w jaki pracujesz i swoim stylem życia. Jeżeli pracujesz przed komputerem, monitor powinien być ustawiony bezpośrednio przed Tobą i w odległości około 20 do 40 cali od oczu. Sprawdź swoje oświetlenie. Wyeliminuj jaskrawe oświetlenie lub odblaski, które mogą powodować nadwyrężanie wzroku, aby zobaczyć, co znajduje się na ekranie. Utrzymywanie monitora w czystości może również zwiększyć widoczność i zmniejszyć zmęczenie oczu. Ponadto, jeśli musisz ciągle wracać do ekranu i patrzeć na dokument, użyj uchwytu na dokumenty umieszczonego obok ekranu, aby nie musieć ponownie ustawiać oczu lub obracać szyi i głowy.

Można również spróbować następujących sposobów:

  • Upewnij się, że Twoje okulary są dla Ciebie odpowiednie.
  • Codziennie masuj powieki, brwi, skronie i górną część policzków.
  • Popraw jakość powietrza w swoim miejscu pracy.
  • Używaj sztucznych łez.
  • Rób przerwy (przynajmniej od patrzenia na ekran komputera) co około 20 minut i staraj się częściej mrugać.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyborem okularów czy soczewek. Pokazujemy, że praca przed komputerem nie musi być męcząca, wystarczy umiejętnie dobrać okulary, które poprawią komfort naszej pracy.

Zadbaj o swój wzrok razem z nami.

Kontakt

kontakt@universalis.com.pl

Galeria