5 zaskakujących rzeczy, które Twój kolor oczu mówi o Twoim zdrowiu i osobowości

Oczy mogą wiele powiedzieć o człowieku: co myśli i czuje, oczywiście, i czy kłamie lub jest lojalny. Być może dlatego powiedzenie "oczy są oknem do duszy" jest prawdziwe. Ale chociaż kolor oczu może wydawać się dość powierzchowne, może powiedzieć wiele o swoim zdrowiu zbyt, w sposób może nie byli świadomi.

Dzieje się tak, ponieważ wiele genów decyduje o kolorze oczu. Nie ma tylko dwa geny - jeden dla niebieskich oczu i jeden dla ciemniejszych oczu, jak wielu naukowców wcześniej myślał - ale raczej, istnieje do 12 do 13 wariantów genów, które mogą zdecydować kolor. Te geny związane z kolorem oczu są często w grze w organizmie na różne sposoby, dlatego kolor oczu może być wyznacznikiem innych aspektów zdrowotnych. "Te geny robią inne rzeczy w organizmie" - powiedział Daily Mail dr Jari Louhelainen, starszy wykładowca nauk biomolekularnych na Liverpool John Moores University. "Jeden z nich, NCX-4, który jest powiązany z ciemniejszymi oczami, kontroluje wiele białek, z których jedno zostało ostatnio powiązane z bólem".

Nasza skóra, włosy i oczy wszystkie otrzymują swój kolor z grupy naturalnych pigmentów zwanych melaninami. Ilość melaniny w tęczówce określa, czy rodzisz się z zielonymi, niebieskimi, czy brązowymi oczami. Ludzie, którzy rodzą się z dużą ilością melaniny w zrębie tęczówki, mają zwykle brązowe oczy, podczas gdy ludzie z mniejszą ilością melaniny mają zielone lub orzechowe oczy, a brak melaniny prowadzi zazwyczaj do niebieskich oczu. Kolor oczu jest unikalny dla każdego człowieka (nikt nie ma dokładnie takiego samego koloru jak inni) i zmienia się nieustannie, zmieniając odcienie w ciągu całego życia w zależności od genów, chorób i wieku. Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które Twój kolor oczu może o Tobie powiedzieć.

Twój rodowód

W 2008 roku naukowcy odkryli, że każdy, kto ma niebieskie oczy, jest genetycznie powiązany z tym samym wspólnym przodkiem - osobą, która doświadczyła mutacji genetycznej gdzieś pomiędzy 6000 a 10 000 lat temu. Przed tą mutacją każdy człowiek miał brązowe oczy. "Mutacja genetyczna wpływająca na gen OCA2 w naszych chromosomach doprowadziła do powstania 'przełącznika', który dosłownie 'wyłączył' zdolność do wytwarzania brązowych oczu" - powiedział w komunikacie prasowym Hans Eiberg, główny badacz badań na Wydziale Medycyny Komórkowej i Molekularnej Uniwersytetu Kopenhaskiego. W skrócie, ten "przełącznik" ograniczył gen OCA2 z produkcji melaniny, co doprowadziło do niebieskiego koloru oczu. Jeśli więc jesteś niebieskooki, prawdopodobnie masz wspólnego przodka z wszystkimi innymi niebieskookimi ludźmi.

Jak radzimy sobie z bólem

Niektórzy naukowcy twierdzą, że kolor Twoich oczu może powiedzieć Ci coś o tym, jak wygląda Twoja tolerancja na ból. Jedno z badań opublikowanych na początku tego roku wykazało, że spośród 58 kobiet, te o jasnych oczach wydawały się odczuwać mniejszy ból podczas porodu w porównaniu do tych o ciemnych oczach. Nie tylko kobiety z jasnymi oczami doświadczały mniejszego bólu fizycznego, ale także podobno miały mniej lęku, depresji i negatywnych myśli. "Ludzki ból jest skorelowany z wieloma czynnikami, takimi jak płeć, wiek i kolor włosów" - powiedziała dr Inna Belfar, genetyk z Uniwersytetu w Pittsburghu, która była głównym autorem badania, na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Bólu w czerwcu. "Naukowcy odkryli, że rude włosy są związane z odpornością na znieczulenie, a także ze zwiększonym niepokojem, a ciemniejszy kolor oczu podobno koreluje ze zwiększoną reaktywnością fizjologiczną i wywołanym lekami rozszerzeniem źrenic."

Inne badania wskazały, że kolor oczu może wskazywać coś o tym, jak dobrze radzisz sobie z alkoholem, zbyt. W przeszłości naukowcy odkryli, że osoby o jasnych oczach częściej nadużywały alkoholu niż osoby o ciemnych oczach, ponieważ były w stanie poradzić sobie z większymi ilościami alkoholu.

Okno na twoją duszę - i osobowość

Badanie przeprowadzone w Australii wykazało, że osoby o jasnych oczach mogą być mniej "ugodowe" i o wiele bardziej konkurencyjne niż osoby o ciemnych oczach. Ugodowość jest czynnikiem osobowości, który zazwyczaj wiąże się z empatią, życzliwością, hojnością i współczuciem. Po przebadaniu 336 uczestników, naukowcy z dwóch różnych uniwersytetów w Australii odkryli, że ludzie o ciemnych oczach byli bardziej "ugodowi" niż północnoeuropejczycy o niebieskich oczach, choć to samo skojarzenie nie dotyczyło Europejczyków w ogóle. Może się to wydawać naciągane i potrzeba będzie więcej badań, aby potwierdzić to twierdzenie, ale naukowcy uważają, że może to mieć coś wspólnego z naszymi ewolucyjnymi korzeniami - tysiące lat temu nasi północnoeuropejscy przodkowie uważali, że jasne oczy są bardziej atrakcyjne i idealne do kojarzenia. Dlatego też możliwe jest, że niebieskoocy ludzie mieli większą przewagę nad konkurencją, przynajmniej w Europie Północnej.

Zaufaj

Czy to możliwe, że osoby o brązowych oczach są bardziej godne zaufania niż osoby o niebieskich oczach? W jednym z ostatnich badań naukowcy poprosili uczestników o ocenę zdjęć twarzy 40 studentek i 40 studentów pod kątem tego, jak bardzo są oni godni zaufania. Osoby o brązowych oczach były znacząco częściej postrzegane jako godne zaufania niż osoby o niebieskich oczach. Badacze odkryli, że "chociaż twarze o brązowych oczach były postrzegane jako bardziej godne zaufania niż twarze o niebieskich oczach, to nie kolor brązowych oczu per se powodował silniejsze postrzeganie wiarygodności, ale raczej cechy twarzy związane z brązowymi oczami" - napisali w streszczeniu.

Choroby, starzenie się i urazy

Ponadto, niektóre badania powiązały konkretne kolory oczu z chorobami takimi jak cukrzyca, czerniak i bielactwo. Badanie z 2012 roku przeprowadzone przez University of Colorado School of Medicine wykazało, że osoby o niebieskich oczach są mniej narażone na bielactwo, chorobę skóry, która powoduje utratę brązowego pigmentu z niektórych obszarów skóry i pozostawia białe plamy na niektórych częściach ciała. W badaniu przeanalizowano 3000 Amerykanów o europejskim pochodzeniu, którzy mieli bielactwo i okazało się, że 43 procent miało opalone lub brązowe oczy, podczas gdy 27 procent miało niebieskie lub szare oczy. To było całkiem inne od dystrybucji koloru oczu wśród Amerykanów pochodzenia europejskiego, gdzie 52 procent ma niebieskie lub szare oczy, a tylko 27 procent ma brązowe lub opalone oczy.

Oczy ludzi mogą zmieniać odcienie w zależności od tego, jak bardzo są przekrwione lub jaką koszulę mają na sobie, ale posiadanie każdego oka w innym kolorze - stan zwany heterochromią - może również wskazywać na pewne choroby, takie jak zespół Hornera, heterochromiczne zapalenie tęczówki Fucha lub jaskra barwnikowa. Ponadto, osoby z późnym stadium cukrzycy mogą zauważyć, że ich oczy ciemnieją.

Jaśniejsze oczy mogą również oznaczać, że jesteś bardziej wrażliwy na promienie słoneczne UV, ponieważ zawierają one mniej pigmentu, który je chroni. W rezultacie, osoby z niebieskimi, szarymi lub zielonymi oczami mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka błony naczyniowej, czyli środkowej warstwy oka. "Osoby o jasnym kolorze tęczówki muszą bardziej uważać na noszenie okularów przeciwsłonecznych chroniących przed promieniowaniem UV" - powiedziała serwisowi Everyday Health dr Ruth Williams, prezydent-elekt Amerykańskiej Akademii Okulistyki.

Oczy są więc nie tylko Twoim osobistym oknem na świat i kolory, ale także sposobem, w jaki Twoje ciało opowiada własną historię. Jak mówi Karel Kleisner, badacz oczu z Uniwersytetu Karola w Pradze: "Oczy są nie tylko po to, aby widzieć, ale także po to, aby być widzianym".

O serwisie

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyborem okularów czy soczewek. Pokazujemy, że praca przed komputerem nie musi być męcząca, wystarczy umiejętnie dobrać okulary, które poprawią komfort naszej pracy.

Zadbaj o swój wzrok razem z nami.

Kontakt

kontakt@universalis.com.pl

Galeria