8 rzeczy, które twoje oczy mówią o twoim zdrowiu

Co widzi twój lekarz: Gromadzenie się płynu pod siatkówką, wrażliwą na światło warstwą tkanki w tylnej części oka.
Co to może oznaczać: Masz za dużo na głowie. Lekarze nie są do końca pewni, co powoduje to nagromadzenie, ale zostało ono powiązane ze stresem. Istnieją również pewne wczesne badania sugerujące, że osoby z osobowością typu A, które są bardziej podatne na stres, są bardziej narażone na jego rozwój. Płyn może prowadzić do zmian wzroku, takich jak przyciemnienie lub rozmycie w centrum pola widzenia i przedmioty wydające się mniejsze w dotkniętym oku. Lecz zanim zaczniesz się stresować tym, co twój stres robi z twoimi oczami, wiedz, iż stan ten jest dość rzadki (Brenda Pagan-Duran, MD, okulistka z New Jersey i rzeczniczka Amerykańskiej Akademii Okulistyki, mówi, iż widzi tylko trzy do czterech przypadków rocznie), i jest około sześć razy bardziej powszechny u mężczyzn niż u kobiet.
Następny krok: Związek między stresem a gromadzeniem się płynów nie wydaje się działać w obie strony, więc odpoczynek, choć świetny dla twojego umysłu, nie rozwiąże problemu. Jednak spontaniczne wyleczenie jest powszechne - większość ludzi odzyskuje normalne widzenie w ciągu sześciu miesięcy (jeśli tak się nie stanie, okulista może zasugerować laseroterapię lub terapię światłem, które pomogą uszczelnić przeciek i przywrócić normalne widzenie).

badanie

Co widzi lekarz: Jedno z Twoich oczu nie zamyka się do końca.
Co to może oznaczać: Miałeś bliskie spotkanie z kleszczem. Porażenie Bella może prowadzić do paraliżu mięśni twarzy, a obecnie, szczególnie w północno-wschodniej części kraju, jedną z najczęstszych przyczyn porażenia Bella jest choroba z Lyme, mówi Scott Greenstein, MD, FACS, okulista w Massachusetts Eye and Ear w Bostonie. Może minąć od kilku tygodni do kilku miesięcy od pojawienia się pierwszych objawów boreliozy, zanim pojawią się efekty ze strony układu nerwowego, takie jak porażenie Bella, ale do 15 procent osób zakażonych boreliozą rozwija problemy z układem nerwowym. Infekcja przenoszona przez kleszcze może również prowadzić do zapalenia oka, które lekarz może zauważyć podczas rutynowego badania.
Następny krok: Paraliż twarzy wymaga badań krwi, w tym tego, które szuka Lyme. Jeśli wynik będzie pozytywny, lekarz przepisze antybiotyki, które powinny, przy odrobinie szczęścia, usunąć paraliż, jak również boreliozę.

Co widzi twój lekarz: Bardzo suche oczy.
Co to może oznaczać: Jest wiele rzeczy, które mogą sprawić, że twoje oczy poczują się jak na Saharze - suche powietrze, alergie, niektóre leki, niewystarczające mruganie. Ale jeśli lekarz wykluczy te czynniki, winne może być zaburzenie autoimmunologiczne, prawdopodobnie zespół Sjögrena. Powoduje on, że białe krwinki atakują gruczoły produkujące wilgoć w organizmie, zwłaszcza w oczach i ustach, a 9 na 10 osób, u których zdiagnozowano ten zespół, to kobiety. Inne schorzenia to reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, problemy z tarczycą i blepharitis, czyli zapalenie powiek, które również zwiększa szanse na pojawienie się bolesnych styren - mówi Greenstein.
Następny krok: Istnieje kilka testów, które Twój okulista może zastosować, aby dowiedzieć się, czy Twoja suchość wykracza poza normalny poziom, w tym jeden, który polega na wkropleniu (nieszkodliwego) pomarańczowego barwnika fluoresceiny do oka i sprawdzeniu, ile czasu potrzeba, aby oko zaczęło wysychać. Jeśli jest to 10 sekund lub mniej, masz nienormalnie suche oczy. Zaburzenia autoimmunologiczne mogą być notorycznie trudne do zdiagnozowania (na przykład, choroba Sjögrena jest często mylona z menopauzą, fibromialgią, reumatoidalnym zapaleniem stawów i stwardnieniem rozsianym), więc lekarz prawdopodobnie skieruje cię do reumatologa, aby ustalić konkretną przyczynę i przepisać sztuczne łzy, aby ułatwić ci życie.

Co widzi twój lekarz: Twoje oko wygląda na lekko zaczerwienione i jest wrażliwe na światło.
Co to może oznaczać: Zapalenie błony naczyniowej, czyli stan zapalny w naczyniówce, środkowej części oka. Bliższe spojrzenie ujawniłoby również komórki zapalne i białka unoszące się swobodnie w przedniej części oka. "Może to być związane z ogólnoustrojowym problemem, w którym własny system odpornościowy organizmu atakuje sam siebie," mówi Emily Graubart, MD, asystent profesora okulistyki w Emory Eye Center w Atlancie. Najczęstsza forma zapalenia błony naczyniowej dotyka przedniej części oka i w około 20 procentach przypadków jest ona związana z chorobą autoimmunologiczną, mówi Graubart. Możliwi winowajcy: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń lub, jeśli lekarz zauważy, że nerw wzrokowy jest również w stanie zapalnym, stwardnienie rozsiane.
Następny krok: Lekarz wykona badanie krwi w celu sprawdzenia, czy nie występują najczęstsze choroby związane z zapaleniem błony naczyniowej oka, a na wynikach oprze przebieg leczenia.

Co widzi Twój lekarz: Szarawy pierścień wokół rogówki lub żółte, tłuste złogi na skórze wokół oczu.
Co to może oznaczać: Twój cholesterol jest poza kontrolą. Złogi te nazywane są xanthelasmas i mogą się rozwijać, gdy poziom lipidów we krwi jest bardzo wysoki. To samo dotyczy szarawego pierścienia, który otacza twoją rogówkę - zdarza się on zazwyczaj tylko w skrajnych przypadkach cholesterolu.
Następny krok: Jeśli jeszcze nie zdiagnozowano u Ciebie wysokiego poziomu cholesterolu, okulista powie Ci, abyś poruszył ten temat ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli wiesz, że cholesterol jest problemem, objawy te mogą oznaczać, że nadszedł czas, aby przejść do bardziej skutecznych metod leczenia. Złogi tłuszczowe mogą zniknąć, gdy tylko zapanujesz nad swoim stanem (choć bardziej prawdopodobne jest, że będą wymagały zabiegów laserowych lub operacji), ale szarawy pierścień, który nie wpływa na widzenie, pozostanie.

Co widzi twój lekarz: Zaćma tworząca się wcześniej niż powinna.
Co to może oznaczać: Jesteś palaczem, lub byłeś nim kiedyś. Papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia zaćmy związanej z wiekiem, co potwierdziło badanie z 2012 roku. Zaćma może powstać w każdym wieku, a większość z nas zauważy wczesne oznaki jej rozwoju po pięćdziesiątce. Ale palacze mogą zacząć je rozwijać już w wieku 40 lat, zwłaszcza w centralnej części soczewki. "Szkody, jakie palenie wyrządza w układzie sercowo-naczyniowym, oznaczają, że soczewka oka nie otrzymuje odpowiedniego pożywienia i tlenu, więc starzeje się szybciej niż powinna" - mówi Graubart. Wczesna zaćma może być również spowodowana nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, cukrzycą lub długotrwałym stosowaniem kortykosteroidów w przypadku takich problemów jak astma.
Następny krok: Zaćmę zwykle pozostawia się w spokoju, dopóki nie zacznie ona wpływać na codzienne życie. Kiedy to nastąpi, okulista prawdopodobnie zaleci operację zaćmy, aby zastąpić zmętniałą naturalną soczewkę przejrzystą soczewką sztuczną.

Co widzi Twój lekarz: Uszkodzenie naczyń krwionośnych w tylnej części oka.
Co to może oznaczać: Należy zbadać poziom cukru we krwi i/lub ciśnienie krwi. Kiedy lekarz rozszerza oko i przygląda się siatkówce, objawy cukrzycy i nadciśnienia są oczywiste. Wysoki poziom cukru we krwi może powodować mikrotętniaki, wybrzuszenia w naczyniach krwionośnych i krwawienie, podczas gdy utrzymujące się wysokie ciśnienie może prowadzić do podobnego krwawienia, ale także blokady lub zamknięcia mniejszych naczyń. "Te dwa schorzenia są tak łatwe do zdiagnozowania podczas badania wzroku, a tak wiele osób po prostu nie poddaje się rutynowym badaniom fizycznym, więc okuliści są często pierwszymi, którzy je zauważają" - mówi Graubart.
Następny krok: Twój okulista skieruje Cię do lekarza ogólnego na badania w celu potwierdzenia. Ale jeśli już zostałeś zdiagnozowany, może to być znak, że musisz lepiej zarządzać swoim stanem. Uszkodzenie naczyń krwionośnych można odwrócić, jeśli wcześnie je złapiesz i szybko rozpoczniesz leczenie.

Co widzi twój lekarz: Zmiany w oku.
Co to może oznaczać: Raka. Ale jest on rzadki. Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ACS) szacuje, że w tym roku u kobiet zdiagnozowanych zostanie zaledwie 1220 przypadków raka oka lub oczodołu (gniazdo, w którym znajduje się oko) (obejmuje to również nowotwory wywodzące się z oka). Aby umieścić to w perspektywie, ACS szacuje, że 3,410 kobiet zostanie zdiagnozowanych z rakiem przełyku (uważany za rzadki nowotwór wśród kobiet) w tym roku. Nowotwory, które najprawdopodobniej rozprzestrzeniają się do oka to rak piersi i płuc, i możliwe jest, że Twój okulista może zauważyć, że coś jest nie tak, zanim Ty lub Twój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej to zrobicie. "Kiedy byłam rezydentem, miałam pacjentkę, która przyszła i wyglądała na całkowicie zdrową" - mówi Pagan-Duran. "Ale kiedy rozszerzyłem jej oczy, zobaczyłem zmianę w siatkówce. Dalsze badania wykazały, że miała raka piersi, który dał przerzuty".
Następny krok: Jeśli Twój lekarz podejrzewa raka, wyśle Cię do onkologa, aby potwierdzić i rozpocząć leczenie.

Więcej na: http://v1p.pl

O serwisie

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyborem okularów czy soczewek. Pokazujemy, że praca przed komputerem nie musi być męcząca, wystarczy umiejętnie dobrać okulary, które poprawią komfort naszej pracy.

Zadbaj o swój wzrok razem z nami.

Kontakt

kontakt@universalis.com.pl

Galeria