Jaki jest wpływ alkoholu na oko?

Każdy, kto kiedykolwiek wypił za dużo, wie, że alkohol może powodować zamazane, zniekształcone widzenie. Ale co dokładnie alkohol robi z naszymi oczami?

I czy nadużywanie alkoholu może spowodować trwałe problemy ze wzrokiem? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o różnych skutkach działania alkoholu na oczy.

Krótkotrwałe skutki alkoholu dla oczu zmieniające widzenie

- Wolniejsza reakcja źrenic - alkohol powoduje, że tęczówka zwęża się i rozszerza w znacznie wolniejszym tempie. Staje się to problemem dla kierowców, którzy pili, ponieważ nie mogą oni tak szybko dostosować się do nadjeżdżających reflektorów.

- Zmniejszona wrażliwość na kontrast - zdolność rozróżniania różnych obiektów na podstawie jasności i ciemności, bardzo ważna umiejętność podczas jazdy o zmierzchu, jest upośledzona przez alkohol. Nowe badania przeprowadzone przez Western University w Ontario w Kanadzie wykazały, że alkohol zmniejsza zdolność oka do dostosowania widzenia do jasności i kontrastu o 30 procent przy poziomie alkoholu we krwi zbliżonym do dopuszczalnego limitu prowadzenia pojazdu.

- Drganie oczu - Drganie oczu (miokymia), które jest w rzeczywistości drganiem powiek, może być wywołane przez nadmierne spożycie alkoholu.

- Zwiększona suchość - wyniki badania przeprowadzonego przez Hallym University College of Medicine sugerują, że spożywanie nawet niewielkiej ilości alkoholu może zwiększyć i zaostrzyć objawy suchego oka.

alkohol

Długotrwałe uszkodzenia

- Zwiększone tworzenie się zaćmy - Wiele badań wykazało zwiększone tworzenie się zaćmy u pacjentów spożywających większe ilości alkoholu.

- Zwiększone ryzyko zachorowania na AMD - Amerykańskie Towarzystwo Optometryczne uznaje nadmierne spożycie alkoholu za czynnik ryzyka zachorowania na AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem).

- Zmniejszone widzenie z powodu niedoboru witamin - Nadmierne picie alkoholu wpływa na wchłanianie witamin w wątrobie, witamin niezbędnych do utrzymania zdrowego wzroku. Na przykład, niedobór witaminy B-1 spowodowany spożywaniem alkoholu może powodować osłabienie lub paraliż mięśni oka. Albo niedobór witaminy A spowodowany alkoholizmem może powodować: ślepotę nocną, ścieńczenie rogówki, perforację rogówki, suchość, a nawet ślepotę z powodu uszkodzenia siatkówki.

- Amblyopia tytoniowo-alkoholowa - określana również jako neuropatia wzrokowa, u osób nadmiernie pijących może rozwinąć się to schorzenie, które powoduje bezbolesną utratę wzroku.

- Prenatalna ekspozycja na alkohol-Niestety, nadmierna ekspozycja na alkohol w łonie matki może trwale wpłynąć na wzrok dziecka. Według przeglądu przeprowadzonego przez Emory University School of Medicine, wiele problemów z oczami jest związanych z alkoholowym zespołem płodowym, w tym niedorozwój nerwu wzrokowego, trudności z koordynacją wzrokową i tendencja do opadania powiek.

Wiele z krótkoterminowych skutków alkoholu zmieniających wzrok ustępuje samoistnie, ale jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć z powodu długotrwałych skutków, natychmiast umów się na wizytę u okulisty. Jeśli uważasz, że ty lub ktoś, kogo znasz może mieć problem z alkoholem, NCADD (National Council on Alcoholism and Drug Dependance, Inc.) i Anonimowi Alkoholicy mają wiele zasobów, aby pomóc.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyborem okularów czy soczewek. Pokazujemy, że praca przed komputerem nie musi być męcząca, wystarczy umiejętnie dobrać okulary, które poprawią komfort naszej pracy.

Zadbaj o swój wzrok razem z nami.

Kontakt

kontakt@universalis.com.pl

Galeria