Co to są pływaki? | Przyczyny i leczenie

Pływakami może być wszystko, co widać w polu widzenia, a co porusza się "tam i z powrotem" wraz z ruchem oka. Ruch ten nie jest nieruchomy w porównaniu ze ślepą plamką, która jest nieruchoma w polu widzenia. Kluczem jest to, że pozycja zmienia się wraz z ruchem gałek ocznych. Rozmiar, kształt, kolor itp. nie mają znaczenia. Wszystko, co porusza się w polu widzenia, nazywane jest pływakiem.

Pamiętaj, że jeśli pojawią się nowe pływaki, należy zgłosić się do okulisty na badanie.

Oto kilka najczęstszych przyczyn powstawania "pływaczy":

Odłączenie ciała szklistego tylnego (PVD) Łzy siatkówki Krew (krwotok do ciała szklistego) może być spowodowana przez; Zaawansowaną retinopatię cukrzycową Łzy siatkówki Okluzje naczyń siatkówki Zapalenie lub infekcja Asteroid Hyalosis

Odwarstwienie ciała szklistego tylne Odwarstwienie ciała szklistego tylne (PVD) jest częstą przyczyną powstawania łez. PVD występuje, gdy szklistka oddziela się od powierzchni siatkówki. Jest to normalne zjawisko i w końcu wystąpi u każdego. Rozdarcie siatkówki jest bardziej prawdopodobne zaraz po rozpoczęciu PVD.

Ciało szkliste jest zazwyczaj przejrzystym, wodnistym żelem. Z wiekiem białka w szkle upłynniają się i degenerują. W końcu dochodzi do fizycznego oddzielenia ciała szklistego od siatkówki na skutek tego upłynnienia.

"Pływaki" mogą powstać z powodu zmętnienia/zmętnienia spowodowanego starzejącym się żelem, który nie jest już całkowicie przejrzysty z powodu zmian właściwości optycznych żelu lub interfejsu pomiędzy szklistką a wodą wewnątrz oka.

Łzy w siatkówce Łzy w siatkówce mogą powodować powstawanie "pływaków" albo przez spowodowanie małego krwotoku do ciała szklistego, albo przez przemieszczenie do ciała szklistego komórek, które normalnie znajdują się pod siatkówką.

Krwotok do ciała szklistego Krew w ciele szklistym może również powodować powstawanie łez. Tak zwany krwotok do ciała szklistego może być wynikiem rozdarcia siatkówki lub zaawansowanej retinopatii cukrzycowej. W sporadycznych przypadkach zamknięcie naczyń siatkówki może również prowadzić do krwawienia do ciała szklistego.

Krew w oku często się wchłania, ale tylko lekarz może określić dokładny charakter pływaków i czy są one związane z rozdarciem siatkówki. Niemożliwe jest określenie przyczyny pojawiania się pływaczy bez prawidłowego badania dna oka.

Zapalenie Niektóre rodzaje zapalenia lub infekcji mogą powodować znaczące pływaki. Właściwie są to białe krwinki, które migrują do siatkówki i ciała szklistego i mogą być widoczne jako "floaters".

Asteroid Hyalosis Jest to częsta jednostka, w której wiele drobnych białych zmętnień jest zawieszonych w szklistce. W większości przypadków nie są one zauważane przez pacjenta. Czasami jednak tzw. ciała asteroidalne są tak gęste, że uniemożliwiają dobre zbadanie siatkówki. W innych przypadkach, szczególnie po PVD, ciała asteroidalne są zauważane, a pacjenci mogą skarżyć się na pływaki.

Nowe pływaki: Ocena Wszystkie nowe pływaki muszą być zbadane przez okulistę w ciągu 24-72 godzin od ich pojawienia się. Nawet jeśli w tym czasie znikną, pacjent powinien zostać zbadany w celu wykrycia ewentualnego pęknięcia siatkówki.

Ponownie, pacjent NIE może stwierdzić, co jest przyczyną łez lub czy doszło do przedarcia siatkówki. Rozdarcie siatkówki może spowodować odwarstwienie siatkówki - potencjalnie oślepiający problem.

Leczenie łzawienia Nie istnieją leki ani krople do oczu, które mogłyby leczyć łzawienie. Większość lekarzy radzi, aby po prostu pogodzić się z tym zjawiskiem.

Pacjentom, którzy mają przewlekłe problemy z soczewkami, zalecam witrektomię. Witrektomia jest operacją oka, wykonywaną przez specjalistę od siatkówki. Pod względem bezpieczeństwa i możliwych powikłań operacja ta jest porównywalna z operacją zaćmy.

Istnieje garstka lekarzy, którzy wykonują zabieg laserem Yag w celu rozbicia pływaczy.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyborem okularów czy soczewek. Pokazujemy, że praca przed komputerem nie musi być męcząca, wystarczy umiejętnie dobrać okulary, które poprawią komfort naszej pracy.

Zadbaj o swój wzrok razem z nami.

Kontakt

kontakt@universalis.com.pl

Galeria