Zakup okularów dla pracownika - o czym należy pamiętać?

Praca przy komputerze oczywiście będzie męczyć wzrok i na dłuższą metę może to nawet prowadzić do pogorszenia ostrości widzenia. Jeśli chcemy ten stan naprawić koniecznie będzie trzeba wybrać dla siebie odpowiednie korekcyjne okulary. Przepisy umożliwiają obecnie wystąpienie do pracodawcy o refundację tych kosztów jakie będzie się ponosić.

Kiedy możliwy jest zakup okularów dla pracownika przez pracodawcę?

Będzie to możliwe, jeśli przynajmniej połowę dobowego czasu pracy będzie się spędzać przy komputerze. To oczywiste w momencie, gdy ktoś jest zatrudniony na cały etat. Pojawią się jednak kontrowersje w momencie, gdy ktoś jest zatrudniony na jedną czwartą etatu a jeden dzień w całości będzie spędzać przy komputerze. W tej sytuacji tak naprawdę decyzję o tym czy okulary będą koniecznością będzie podejmował lekarz. Przepisy nie mają tutaj bowiem uszczegółowienia, które dałoby możliwość jednoznacznego określenia jak sytuacja będzie wyglądać. Pracodawca może także zakupić okulary wyłącznie do pracy, jeśli pojawi się takie życzenie pracownika.

Pogorszona ostrość widzenia

Wydatki na okulary - jakie są limity cenowe

Czy w momencie zakupu okularów pojawiają się cenowe limity – to kolejne pytanie, które dość często się pojawia. Prawo nie będzie tego określać jednoznacznie. Dlatego można przyjąć, że obecnie nie ma widełek, gdy chodzi o refundację kosztów związanych z kupowaniem okularów. Teoretycznie te limity cenowe mogą się również pojawiać w regulaminie pracy. Poza tym mogą pojawiać się tam również informację o tym jak często należy wymieniać szkła oraz oprawy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dojdzie do poprawy wzroku albo jego pogorszenia. Wtedy na wskazanie lekarza pracodawca będzie zobowiązany do tego, by zapewnić pracownikowi okulary dopasowane do jego obecnej wady.

Zakup okularów dla pracownika - korzyści dla pracodawcy

Zakup okularów niesie jeszcze dodatkowe korzyści, ponieważ będzie to zakup zwolniony od składek ZUS oraz będzie można go wliczyć w koszty, tak by zmniejszyć zaliczkę na podatek dochodowy.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyborem okularów czy soczewek. Pokazujemy, że praca przed komputerem nie musi być męcząca, wystarczy umiejętnie dobrać okulary, które poprawią komfort naszej pracy.

Zadbaj o swój wzrok razem z nami.

Kontakt

kontakt@universalis.com.pl

Galeria