Kiedy pracodawca zapłaci za nasze okulary?

Osoby, które na co dzień pracują przy komputerze i zaczynają odczuwać dyskomfort związany z widzeniem, nie powinny zapominać o tym, że chroni je kodeks pracy. Jego przepisy stanowią, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia im okularów korekcyjnych.

Obowiązek pracodawcy

Przepisy mówią o tym, że prawo do ubiegania się o refundację okularów korekcyjnych ma każdy pracownik, o ile spędza przed ekranem swojego komputera co najmniej połowę swojego dobowego wymiaru czasu pracy. Oczywiście, okulary nie należą się każdemu, kto uważa, że jego wzrok uległ pogorszeniu, wniosek o refundację musi być więc poparty opinią okulisty wystawiającego stosowne zaświadczenie. Najlepiej, jeśli kwestia ta zostanie poruszona podczas okresowych badań profilaktycznych.

Wygodne okulary

Przepis został wprowadzony jako odpowiedź na realne zagrożenia, z jakimi muszą się liczyć pracownicy, praca przy komputerze może bowiem przyczyniać się do podwójnego widzenia, pieczenia, kłucia, ucisku, bólu, łzawienia oraz zaczerwienienia oczu. Jeśli więc okulista stwierdzi, że pracownik ma wadę wzroku, pracodawca powinien zrekompensować mu zakup całych okularów. Tu jednak pojawia się problem, nie ma bowiem mowy o przepisach, które określałyby maksymalny koszt takiego przedsięwzięcia. Tu kluczowe znaczenie mają wewnętrzne przepisy firmy i to nimi powinniśmy się zainteresować.

Soczewki odporne na uszkodzenia

Jeśli wybieramy okulary, które mają nam pomagać podczas pracy wykonywanej przy komputerze, powinniśmy zdecydować się na takie szkła, które będą nam w stanie zapewnić optymalny komfort widzenia. Dobrym rozwiązaniem są szkła, które pokryto powłoką antyrefleksyjną, ta bowiem jest nieoceniona w momencie, w którym pojawia się konieczność redukcji liczby odblasków. Do oka może docierać wówczas znacznie więcej światła, same soczewki zaś charakteryzują się większą odpornością na uszkodzenia, o które przecież wcale nie jest trudno. Oferta na rynku jest szeroka, można więc decydować się zarówno na rozwiązania proste, jak i na takie, które są znacznie bardziej zaawansowane, a tym samym są też w stanie spełniać dodatkowe funkcje.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyborem okularów czy soczewek. Pokazujemy, że praca przed komputerem nie musi być męcząca, wystarczy umiejętnie dobrać okulary, które poprawią komfort naszej pracy.

Zadbaj o swój wzrok razem z nami.

Kontakt

kontakt@universalis.com.pl

Galeria