Wizja powyżej 60 lat

Jak zmienia się wzrok wraz z wiekiem

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo wraz z wiekiem słabnie nasza siła fizyczna. Nie dziwi więc, że nasze oczy również słabną z wiekiem, a być może nawet szybciej od 60. roku życia.

Specyficzne zmiany w oczach związane z wiekiem, takie jak zaćma czy dalekowzroczność spowodowana utratą elastyczności soczewki oka (prezbiopia), są zupełnie normalne i nie oznaczają procesu chorobowego. Są one absolutnie powszechne wraz z wiekiem i można je łatwo skorygować za pomocą leczenia.

Miliony ludzi doświadczają jednak poważniejszych chorób oczu związanych z wiekiem, które mają znacznie większy wpływ na jakość ich życia w procesie starzenia się. Choroby, które powodują poważną utratę wzroku, a nawet czasami ślepotę, takie jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet retinopatia cukrzycowa, dotkną miliony ludzi na całym świecie.

Kiedy zaczynają się zmiany w widzeniu związane z wiekiem?

Przekroczenie 40 roku życia jest zazwyczaj pierwszym bodźcem. Można wtedy zauważyć większe trudności w skupieniu wzroku na bliskich przedmiotach. Jest to normalne. Soczewka wewnątrz oka powoli twardnieje - prezbiopia - co powoduje utratę zdolności do skupiania wzroku.

Wiele osób zauważa, że może zrekompensować to pogorszenie ostrości, po prostu trzymając materiały do czytania dalej od oczu. Stąd wrażenie, że im człowiek jest starszy, tym dłuższe muszą być jego ręce. Ostatecznie właściwym rozwiązaniem są odpowiednie okulary do czytania, wieloogniskowe soczewki kontaktowe lub wieloogniskowe szkła okularowe. Możliwe są również opcje chirurgii korekcyjnej prezbiopii; o CK i LASIK można porozmawiać z opiekunem.

Zaćma jest dość powszechna wśród seniorów, jako część typowych zmian związanych z wiekiem. Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki znajdującej się wewnątrz oka. Około połowa 65-letnich Amerykanów ma już zaćmę. W wieku 70 lat i później liczba ta znacznie wzrasta. Narodowy Instytut Zdrowia [National Institute of Health].

Nowoczesna strona operacja zaćmy jest niezwykle bezpieczna i skuteczna, do tego stopnia, że zazwyczaj można przywrócić 100% wzroku utraconego w wyniku formowania się zaćmy. W przypadku wystąpienia zmian w widzeniu, prawdopodobnie spowodowanych zaćmą, nie należy zwlekać z omówieniem objawów z lekarzem okulistą. Na ogół lepiej jest usunąć zaćmę, zanim posunie się ona zbyt daleko. Implanty soczewek zastępczych, czyli soczewki wewnątrzgałkowe (IOL), mogą być zalecane w celu przywrócenia zakresu problemów z widzeniem. Po operacji zaćmy można nawet zmniejszyć potrzebę noszenia okularów do czytania i/lub okularów do dali dzięki wszczepieniu soczewek wieloogniskowych.

Choroby oczu zależne od wieku

 • Retinopatia cukrzycowa
 • Zwyrodnienie plamki żółtej
 • Jaskra

Według danych NEI ponad 10 milionów Amerykanów po 40 roku życia cierpi na cukrzycę. Eksperci szacują, że aż 30% osób z cukrzycą nie jest zdiagnozowanych. Według najlepszych szacunków u 40% z nich występuje retinopatia cukrzycowa, a jedna na 12 osób z cukrzycą w tej grupie wiekowej ma zaawansowaną, zagrażającą widzeniu retinopatię. Kontrola choroby cukrzycowej we wczesnym stadium jest kluczem do zapobiegania utracie wzroku.

Zwyrodnienie plamki żółtej - Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest jedną z głównych przyczyn ślepoty wśród seniorów. Według danych NEI (National Eye Institute) zwyrodnienie plamki żółtej dotyka ponad 1,75 miliona osób w Stanach Zjednoczonych. Społeczeństwo amerykańskie szybko się starzeje i przewiduje się, że do 2020 roku liczba ta wzrośnie do 3 milionów. Nie jest znane żadne lekarstwo na AMD, choć leczenie może spowolnić jego postęp, a nadzieją na ustabilizowanie i ostateczne wyleczenie jest leczenie.

Indywidualne ryzyko rozwoju jaskry wzrasta z każdą dekadą po 40. roku życia - z około 1% w wieku 40 lat do 12% w wieku 80 lat. Przewiduje się, że do 2020 r. liczba Amerykanów cierpiących na jaskrę wzrośnie o 50%. Jaskrę, jeśli zostanie wcześnie wykryta, można kontrolować za pomocą leczenia medycznego lub chirurgicznego. Utracie wzroku można zapobiec, dlatego należy wcześnie poddać się badaniom i stosować się do zaleceń okulisty.

Starzenie się ma również wpływ na ogólną strukturę oka

Nie powinniśmy myśleć o starzeniu się tylko w kategoriach starczowzroczności i zaćmy. Wraz z wiekiem zachodzą również subtelne zmiany w strukturze oka i wzroku.

Zmiany te obejmują:

 • Utrata widzenia barwnego
 • Kurczenie się źrenicy
 • Odwarstwienie ciała szklistego
 • Suchość oczu
 • Utrata widzenia peryferyjnego

Komórki siatkówki, odpowiedzialne za prawidłowe widzenie kolorów, tracą wrażliwość wraz z wiekiem. Powoduje to, że kolory wydają się bardziej matowe, z mniejszym kontrastem między barwami. W szczególności kolor niebieski staje się wyblakły i wypłowiały. Ponieważ leczenie tej związanej z wiekiem utraty percepcji kolorów nie jest jednoznaczne, należy być świadomym tej utraty, zwłaszcza jeśli zawód, który wykonujesz (artysta, projektant mody itp.) zależy od precyzyjnego rozróżniania kolorów.

Mięśnie, które kontrolują wielkość źrenic i reakcję na światło, słabną z wiekiem. W rezultacie źrenice stają się mniejsze i gorzej reagują na zmiany w oświetleniu otoczenia. Z tego powodu osoby powyżej 60 roku życia potrzebują do komfortowego czytania nawet trzykrotnie więcej światła niż osoby w wieku 20 lat. Osoby starsze są również bardziej narażone na oślepianie przez jaskrawe światło słoneczne i odblaski podczas wychodzenia ze słabo oświetlonego budynku. Okulary z soczewkami fotochromowymi i powłoką antyrefleksyjną pomagają rozwiązać ten problem.

Z wiekiem żelowa szklistka wewnątrz oka zaczyna się upłynniać i odciągać od siatkówki, powodując powstawanie "plamek" i "błysków" świetlnych. Stan ten, zwany odłączeniem ciała szklistego, jest zwykle nieszkodliwy, ale pływające plamki i błyski światła mogą sygnalizować początek odwarstwienia siatkówki - poważnego problemu, który może spowodować ślepotę, jeśli nie będzie natychmiast leczony. W przypadku pojawienia się błysków i łez należy niezwłocznie skontaktować się z okulistą.

Starzejące się ciało wytwarza znacznie mniej łez. Dotyczy to w szczególności kobiet po menopauzie. Wszelkie objawy pieczenia lub kłucia, a także wszelkie inne dolegliwości związane z oczami, takie jak suchość oczu, należy natychmiast zgłosić okuliście w celu uzyskania pomocy. W celu zapewnienia większego komfortu może być zalecane stosowanie sztucznych łez lub leków na suche oczy wydawanych na receptę.

Starzenie się powoduje normalne zawężenie peryferyjnego pola widzenia. Wielkość pola widzenia zmniejsza się o około jeden do trzech stopni na każdą dekadę życia. W wieku 70-80 lat można się spodziewać utraty obwodowego pola widzenia o 20-30 stopni.

Ponieważ utrata pola widzenia zwiększa ryzyko wypadków samochodowych, należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów. Zmniejszony zakres widzenia wymaga bardziej precyzyjnego odwracania głowy, aby skanować wszystkie kierunki na skrzyżowaniach dróg.


Co można zrobić w kwestii widzenia zależnego od wieku

Można i należy zrobić wiele, aby zmniejszyć ryzyko i podnieść jakość życia, aby starzeć się z większym wdziękiem. Zdrowa dieta i mądre wybory dotyczące stylu życia zaczynają się i kończą na regularnych ćwiczeniach. Utrzymuj zdrową i stałą wagę. Ograniczenie stresu do absolutnie kontrolowanego i niskiego poziomu. Nie palić! Zdrowe, naturalne wybory są idealnym mechanizmem obrony przed utratą wzroku. Zaplanuj regularne badania wzroku u troskliwego optometrysty lub okulisty.

Wszystkie wątpliwości dotyczące oczu i wzroku należy omawiać z lekarzem okulistą. Zanotuj i wyjaśnij wszelkie przypadki występowania problemów ze wzrokiem w Twojej rodzinie oraz wszelkie związane z nimi problemy zdrowotne, które możesz mieć. Pamiętaj, aby wyjaśnić ze swoim okulistą specyfikę wszystkich przyjmowanych przez Ciebie leków, w tym witamin i suplementów bez recepty.

Leczenie i środki zapobiegawcze w przypadku utraty wzroku związanej z wiekiem

Związane z wiekiem problemy ze wzrokiem i utrata wzroku mogą być wyzwaniem, ale istnieje wiele rozwiązań, które pomogą Ci poradzić sobie z nimi i zmniejszyć wpływ, jaki mogą mieć na Twoje codzienne życie. Proste strategie, począwszy od dobrania odpowiednich okularów, poprzez poprawę oświetlenia, aż po zakup pomocy wzrokowych lub lup, mogą w znacznym stopniu pomóc zrekompensować pogorszenie wzroku. Zmiany w widzeniu są normalne wraz z wiekiem, ale ważne jest, aby porozmawiać z okulistą, aby wiedzieć, czego się spodziewać i upewnić się, że zmiany, których doświadczamy, są normalne, a nie są oznaką poważniejszych chorób oczu lub wzroku.

Normalne zmiany w widzeniu związane z wiekiem obejmują pogorszenie widzenia z bliska (prezbiopia), problemy z widzeniem w słabym świetle (z powodu kurczenia się źrenicy i wpuszczania do oka mniejszej ilości światła) oraz trudności w prowadzeniu samochodu w nocy. Ponadto może się zmniejszyć widzenie kolorów i wrażliwość na kontrast. Większość z tych problemów można skorygować za pomocą odpowiedniej pary okularów, które zwiększą ostrość widzenia i kontrast oraz zredukują odblaski. Pomocna może być również poprawa warunków oświetleniowych w domu i w biurze. Warto zakupić kilka dobrych lamp przenośnych, aby rozjaśnić miejsca pracy, zwłaszcza podczas czytania lub wykonywania drobnych czynności motorycznych, takich jak pisanie na klawiaturze, malowanie czy szycie.

Zaćma jest powszechnym schorzeniem związanym z wiekiem, w którym wzrok ulega stopniowemu pogorszeniu z powodu zmętnienia soczewki oka. Gdy zaczyna to poważnie wpływać na widzenie, można przeprowadzić zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu soczewki i zastąpieniu jej przezroczystą soczewką sztuczną. Zabieg ten jest niezwykle powszechny i zazwyczaj bardzo skutecznie przywraca widzenie.

Opcje w przypadku trwałej utraty wzroku

Choroby oczu związane z wiekiem i inne, takie jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem i retinopatia cukrzycowa, mogą prowadzić do trwałej utraty wzroku lub ślepych plam. Skutkuje to stanem zwanym słabym widzeniem, w którym część widzenia pozostaje, ale jego jakość jest pogorszona. Może to być druzgocące dla wielu osób, które przywykły do samodzielnego życia, ale nagle wymagają dużej pomocy w codziennych czynnościach.

Na szczęście istnieje wiele produktów, które pomagają osobom słabowidzącym radzić sobie z codziennymi zadaniami bez pomocy, a technologia jest ciągle udoskonalana.

Oto kilka przykładów:

 • Lupy ręczne i stojące, niektóre z wbudowanym oświetleniem
 • Duże ekrany telewizyjne i komputerowe
 • Telefony i inne urządzenia z większymi cyframi lub czcionkami
 • Soczewki i osłony zmniejszające odblaski na ekranach

Programy do czytania ekranu i urządzenia noszone na ciele

Najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, aby zachować wzrok w miarę starzenia się, jest regularne badanie wzroku. Wiele chorób zagrażających widzeniu zaczyna dawać objawy dopiero wtedy, gdy utrata wzroku już się rozpoczęła i może nie być możliwa do przywrócenia. Dokładne badanie wzroku może wykryć wczesne objawy choroby i umożliwić podjęcie leczenia i działań profilaktycznych w celu ograniczenia utraty wzroku. Gdy pacjent zaczyna zauważać zmiany, powinien zaplanować regularne badania w celu monitorowania oczu i wzroku oraz wykluczenia wszelkich poważnych chorób, które mogą spowodować nieodwracalną utratę wzroku.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyborem okularów czy soczewek. Pokazujemy, że praca przed komputerem nie musi być męcząca, wystarczy umiejętnie dobrać okulary, które poprawią komfort naszej pracy.

Zadbaj o swój wzrok razem z nami.

Kontakt

kontakt@universalis.com.pl

Galeria