Jak wpływają na nasze oczy komputery, smartfony i tablety?

Smartfony, tablety i komputery to urządzenia, z których korzystamy na co dzień.

Wykorzystujemy je zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym. Wielu osobom trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez mobilnych urządzeń. Ale wielogodzinne korzystanie z tych urządzeń bardzo niekorzystnie wpływa na nasze oczy. Coraz większa liczba użytkowników komputerów, smartfonów, czy tabletów uskarża się na uczucie utraty ostrości widzenia, na zmęczone i zaczerwienione oczy oraz uczucie piasku w oczach.

Dlaczego tak się dzieje?

Z urządzeń mobilnych korzystamy z bliskiej odległości. Sprawia to, że o wiele rzadziej mrugamy, gdyż następuje nieustanna akomodacja naszych oczu. Nie zostały one jednak stworzone przez matkę naturę do długotrwałego patrzenia z odległości od trzydziestu do osiemdziesięciu centymetrów. Stąd nasze oczy naprężają się (zjawisko akomodacji), aby poprawić ostrość widzenia na bliską odległość. Do tego ekrany tych urządzeń oraz źródła sztucznego światła emitują promieniowanie niskocząsteczkowe, ultrafioletowe i podczerwone.

Sposób na ochronę wzroku

Mimo, że tego nie widzimy, to zarówno sztuczne oświetlenie, jak też ekrany urządzeń mobilnych bezustannie migają bombardując przy tym oczy światłem niebieskim. To ono powoduje suchość oka, jego pieczenie lub łzawienie. Długotrwałe korzystanie z urządzeń mobilnych może doprowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej i zwyrodnienia siatkówki oczu. Bardzo niekorzystnie na nasze oczy wpływa także fakt, iż z komputerów, smartfonów, czy z tabletów korzystamy w pomieszczeniach z klimatyzacją. Klimatyzatory jonizują powietrze, w efekcie nasza skóra oraz oczy są naelektryzowane, łatwiej więc przyciągają drobinki kurzu.

Jak chronić oczy?

W trakcie pracy koniecznie co godzinę powinniśmy zrobić sobie trwającą kilka minut przerwę. W jej trakcie należy skupić wzrok na przedmiotach, które są od nas znacznie oddalone. Stanowisko pracy powinno zostać zorganizowane w miejscu z dostępem do naturalnego światła. W pracy powinniśmy używać szkieł ochronnych, czyli z filtrem, który blokuje światło niebieskie.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyborem okularów czy soczewek. Pokazujemy, że praca przed komputerem nie musi być męcząca, wystarczy umiejętnie dobrać okulary, które poprawią komfort naszej pracy.

Zadbaj o swój wzrok razem z nami.

Kontakt

kontakt@universalis.com.pl

Galeria