Jak dbać o wzrok przed komputerem - porady i ćwiczenia

W pracy będziemy spędzać po 8 godzin i często będzie to czas przed ekranem komputera. W drodze do domu będziemy pisać smsa, patrzymy na komórki, tablety, no a w domu dalej komputer czy telewizor. Tak więc nasze oczy będą pracować na najwyższych obrotach, dlatego potrzebują wzmożonej ochrony i troski. Warto wiedzieć jak dbać o wzrok przed komputerem.

Odpowiednie stanowisko pracy

Na początku warto dbać o to, by mieć ergonomię miejsca. Przepisy BHP będą regulować jak powinno się również organizować stanowisko pracy biurowe, by minimalizować ewentualnie negatywne działanie ekranu komputerowego. Warto sprawdzić czy ekran komputera będzie ustawiony w odpowiedni sposób. Ekran monitora powinien być między innymi kilkadziesiąt centymetrów od oczu i lekko pochylony.

Górna krawędź powinna być ustawiona tak, że będzie to na linii wzroku, a centrum mniej więcej 10 cm niżej, tak by lekko patrzeć w dół. Dzięki temu właśnie będzie mniejsze napięcie karku. Dodatkowo będzie to szansa na objęcie wzrokiem całego ekranu, będzie wymagało jedynie ruchu oczu, nie zaś całego ciała. Oczywiście dla naszego wzroku najważniejsze będzie oświetlenie pomieszczenia, gdzie będziemy pracować. Specjaliści mówią, że raczej nie powinno się łączyć naturalnego oświetlenia z tym sztucznym. Zdrowsze będzie zastosowanie oświetlenia nieco bardziej rozproszonego. Dzięki temu będzie można uniknąć odbić na ekranie. Monitor ma stać bokiem do okna, nie powinno być ustawiony ani tyłem ani przodem do okna.

Na odbicia może wpływać także blat biurka, dlatego warto mieć matową powierzchnię. Natomiast tło za monitorem nie może być ani ciemne ani bardzo jasne. Sprzęt biurowy i klimatyzacja będą tworzyć wyjątkowy klimat. Wielu pracowników odczuwa między innymi, że w biurze będzie dochodziło do wysuszenia spojówek oraz skóry. dobrze będzie stosować zdrową i stymulującą nasz umysł dietę. Do tego odpowiednia ilość wody do spożycia. Na powietrze w biurze dobrze wpływać będzie między innymi nawilżać i rośliny zielone. Dlatego pomieszczenia warto wietrzyć, czasami skupiać się na otoczeniu za oknem, zielonych kolorach tam się znajdujących. Starajmy się także ekran monitora w miarę możliwości regularnie oczyszczać, tak by kurz nie podrażniał oczu.

Praca na komputerze męczy nie tylko nasze oczy, ale tak naprawdę całą naszą sylwetkę, dlatego wydaje się, że dobrze będzie sobie tak wszystko zorganizować, by cała nasza sylwetka dostała takie możliwości, w których będzie można się skutecznie zrelaksować rozluźnić między innymi napięcie jakie będzie się pojawiać. Należy spróbować się w trakcie takiego relaksu również niego wyciszyć, można udać się na krótki spacer, ponieważ dzięki temu również od strony psychicznej będziemy mieli okazje nieco odpocząć, a wiec to również będzie ważne. Wykonujmy proste rozluźniające ćwiczenia, które mogą wpłynąć na nas pozytywnie.Trzeba spróbować się zupełnie wyciszyć, żeby później pracować wydajniej. Najlepiej pójść na krótki spacer, wyjść na taras lub balkon.

Ciekawym trikiem, który pomaga w walce z uczuciem suchości oczu jest wymuszanie mrugania. Badania dowiodły, że w trakcie patrzenia w ekran rzadziej mrugamy, co za tym idzie oko jest mniej zwilżone. Warto tutaj zadbać zarówno o ćwiczenia wzroku jak i też takie działanie, które może rozluźni się mięśnie karku.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyborem okularów czy soczewek. Pokazujemy, że praca przed komputerem nie musi być męcząca, wystarczy umiejętnie dobrać okulary, które poprawią komfort naszej pracy.

Zadbaj o swój wzrok razem z nami.

Kontakt

kontakt@universalis.com.pl

Galeria