Czy martwisz się o zwyrodnienie plamki żółtej?

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Z wiekiem oczy stają się bardziej podatne na choroby oczu związane z wiekiem. Zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną utraty wzroku u osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych. Choroba ta charakteryzuje się tym, że w plamce żółtej gromadzą się małe złogi zwane druzami, które blokują światło i powodują nieostre widzenie.

Wczesne stadia zwyrodnienia plamki żółtej są niezauważalne dla niewprawnego oka, co sprawia, że badania okulistyczne stają się jeszcze bardziej istotne. W miarę pogarszania się stanu zdrowia można zauważyć, że proste linie w centrum pola widzenia ulegają rozmyciu. Może być także potrzebne dodatkowe światło podczas skupiania wzroku na przedmiotach, takich jak książka czy menu.

W zaawansowanym stadium zwyrodnienia plamki żółtej, w pobliżu środka pola widzenia może pojawić się ślepa plamka. Możesz zauważyć, że masz duże trudności z czytaniem, rozpoznawaniem twarzy i wykonywaniem codziennych czynności.

Co powoduje zwyrodnienie plamki żółtej?

Chociaż dokładne przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej nie są znane, istnieją pewne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju tego schorzenia. Czynnikami sprzyjającymi są otyłość, zwiększona ekspozycja na słońce, palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, choroby układu krążenia oraz niewłaściwa dieta. Uważa się, że czynniki dziedziczne, takie jak występowanie zwyrodnienia plamki żółtej w rodzinie i jasny kolor oczu, również zwiększają ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej.

Jakie są oznaki i objawy?

We wczesnym stadium zwyrodnienia plamki żółtej objawy mogą być zupełnie niezauważalne. W miarę gęstnienia i powiększania się zaskórników można zauważyć pojawiające się objawy. W przypadku wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty:

  • Niewyraźne lub zamglone widzenie
  • Szare, puste lub ciemne plamy w środku pola widzenia
  • Proste linie wydają się być faliste
  • Kolory wydają się bledsze lub jaśniejsze niż powinny być
  • Przedmioty wydają się mniejsze niż są w rzeczywistości

Czy można zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej?

Specjaliści medyczni określili sposoby łagodzenia stresu związanego ze zwyrodnieniem plamki żółtej i opóźniania wystąpienia tego schorzenia:

  • Utrzymywanie prawidłowej wagi ciała poprzez regularne ćwiczenia fizyczne
  • Rzucenie palenia
  • Ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV poprzez noszenie odzieży ochronnej na zewnątrz, np. kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych
  • Kontrolowanie ciśnienia krwi
  • Spożywanie diety bogatej w zielone, liściaste warzywa, owoce, ryby i produkty pełnoziarniste.

Chociaż nie ma jednoznacznych odpowiedzi na pytanie, jak powstrzymać zwyrodnienie plamki żółtej i co je powoduje, wszyscy okuliści są zgodni, że najlepszym sposobem zapobiegania dalszym uszkodzeniom oczu są regularne badania okulistyczne. Rozmawiając otwarcie ze swoim okulistą na temat stylu życia i historii chorób w rodzinie, lekarz może pomóc w opracowaniu planu, który zapewni, że oczy pozostaną silne i zdrowe.

Zapobieganie i rozpoznawanie zwyrodnienia plamki żółtej

W True Eye Experts dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić naszym pacjentom najlepszą opiekę okulistyczną. Dlatego jesteśmy dumni, że jako jeden z pierwszych gabinetów okulistycznych na Florydzie oferujemy badanie MPOD. MPOD to skrót od Macular Pigment Optical Density (optyczna gęstość pigmentu plamki żółtej), który może pomóc w określeniu ryzyka zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Pomiary w godzinach nadliczbowych pozwalają ocenić zmiany w plamce żółtej i umożliwiają lekarzom zalecenie środków zapobiegawczych i wczesnego leczenia.

Ponieważ 1/3 wszystkich ludzi jest zagrożona rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej, regularne monitorowanie jest kluczem do zapobiegania nieodwracalnej utracie wzroku. Upewnij się, że Twoje oczy są najzdrowsze, umawiając się na wizytę u specjalistów True Eye Experts już dziś!

O serwisie

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyborem okularów czy soczewek. Pokazujemy, że praca przed komputerem nie musi być męcząca, wystarczy umiejętnie dobrać okulary, które poprawią komfort naszej pracy.

Zadbaj o swój wzrok razem z nami.

Kontakt

kontakt@universalis.com.pl

Galeria